İşitme Cihazı Ne Zaman Kullanılır 2023

İşitme Cihazı Hangi Süreçte Kullanılır? İşitme cihazı, işitme Duyumunun azalması veya bitmesi gibi durumlarda, muayene ve ve işitme testi sonrasında hekimin onayı ile kullanılmaya başlanır. KBB uzmanları tarafından yapılan fiziki muayeneler sonrasında bireyler odyolojik testlere tabi tutulur bu testler sonucunda işitme ile ilgili problem görülen hastalara, KBB doktorları tarafından işitme cihazı kullanımı ile ilgili rapor düzenlenir.

İşitme Cihazı, işitme kaybı yaşayan bireylerin duymakta zorlandığı ses titreşimlerini kulağın yapısına uygun bir şekilde yükselten elektronik cihazlardır.

İşitme Cihazı Ne Zaman Kullanılır
İşitme Cihazı Ne Zaman Kullanılır

Dış görünümüne göre çeşitlilik gösteren işitme cihazları kulak içi ve kulak arkası olarak boyut ve şekil olarak farklılk gösterir. İşitme Cihazı Neden Öter

Mikrofon, yükseltici ve hoparlör aksamlarından oluşan cihazlar sadece sesi yükseltmekle kalmayıp, gürültülü ortamlarda sesleri ayırt edebilme konusunda da hastalara önemli katkılar sağlamaktadır. İşitme Cihazı Kullananlar Ehliyet Sınıfı

İşitme Cihazı, hastalarda oluşan işitme kaybının ilaç veya ameliyat ile düzelme ihtimalinin olmadığı durumlarda işitme cihazı kullanılır İşitmenin tamamen kaybolması durumunda hiçbir şekilde fayda sağlamayan işitme cihazları, genellikle iç kulakla ilgili işitme kayıpları ve orta kulakta oluşan sorunların giderilmesinde kullanılmaktadır.

İşitme kaybı sadece sesleri duymamak anlamında değil, sosyal hayatın akış değiştirmesiyle de sonuçlarını gösterir. İşitme kaybı yaşayan hastalar zamanla sosyal çevrelerinden soyutlanarak sessiz bir yaşam tarzını yaşamaya başlar.

Bu sebeple hastanın işitme kaybının psikolojik sorunlara sebep olmaması için, işitme kaybı oluşur oluşmaz biran önce KBB doktoruna başvurarak gerekli muayenelerini yaptırması gereklidir

İşitme Cihazları Nasıl Çalışır ?

İşitme Cihazı, farklı görünümlerine rağmen çalışma prensibi açısından aynı şekilde işlem görerek ihtiyaç duyulan işlevleri yerine getirmektedir.

Analog ve dijital işitme cihazı olarak iki farklı yapıda üretilen İşitme Cihaz, kullanıcı tercihlerine göre uygulanmaktadır. Analog cihazlarda dış sesler tamamen yükseltilirken, dijital cihazlar daha konforlu bir işitme sağlamak adına sesleri denetler, süzer ve en uygun hale getirilerek kulağa iletirler.

Her geçen gün ilerleyen bilgisayar teknolojisinin sayesinde kişiye özel işitme cihazları üretilebilmekte, sağlanan yenilikler sayesinde ses tonlarını ve konuşmaları daha iyi ayırt edebilme olanağı sağlanmaktadır.

Mikrofon, hoparlör ve ampflikatör gibi parçaların bir araya getirilmesiyle oluşan işitme cihaz; iç kulağa gelen sesin titreşim sayısını arttırma ve beyne daha fazla sinyal gönderme işlevini yürütürler. Cihazda bulunan mikrofon dış sesleri alarak işlemciye(amplifikatör) gönderir, burada işlem gören ses yükseltilerek hoparlör aracılığıyla kulağa iletilir. İşitme Cihazı Bakım Önerileri 2023

Sesin kulağa iletimi sırasında,

Kulak kalıpları,

Hortum ve boynuzlar,

Tüpler ve dome’lar gibi araçlar kullanılmaktadır. işitme cihazları pille çalışmaktadır.

İşitme Cihazları Nasıl Çalışır ?
İşitme Cihazları Nasıl Çalışır ?

İşitme Cihaz Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar…

İşitme Cihaz kullanması tavsiye edilen hastanın dikkat edilmesi gereken ilk husus, işitme kaybı ve işitmeyi ayırt etmenin birbirinden farklı durumlar olduğudur. Kulağın duyması tek başına bir şey ifade etmez, asıl olan beynin bu sesleri algılamasıdır . Bu nedenle işitme kaybı göz önunde buludurulmadan yapılması gereken şey, ayırt etme skorlarının korunmasıdır.

Bunun sağlanması için de hastanın kendine uygun bir işitme cihaz edinmesi ve düzenli bir şekilde kullanıyor olmasıdır. İşitme cihazlarının alımı aşamasında bireylerin itinalı bir şekilde seçim yapması önemlidir. Bu sebeple alacakları cihazları deneyerek karar vermeleri gerekir.

İşitme Cihaz merkezlerinde görev yapan odyometrist ve odyologların tercih edilen işitme cihazlarının kullanımı, takılıp çıkarılması ve pil değişimleri hakkında tüm bilgileri hastaya vermektedir.

Hastalarında da verilen bilgiler doğrultusunda cihazlarını kullanmaları, periyodik kontroller için işitme merkezleri tarafından verilen randevularını aksatmamaları gereklidir. Alacağınız işitme cihazının kalitesinin yanında, işitme merkezinin hizmet kalitesi de oldukça önemlidir.

işitme cihazı
işitme cihazı

İşitme cihaz öncelikle işitme kaybı ve anlama seviyesinin belirlenmesi amacıyla doktor muayenesinden geçmesi gereklidir. KBB bölümünde görev yapan uzman doktorlar tarafından yapılacak olan muayene sonrasında, işitme testine tabi tutulması gereklidir Testlerden çıkan sonuçların değerlendirilmesi sonrasında bireyin kalıcı işitme kaybına uğramış olduğu belirlenirse, doktor tarafından işitme cihaz tavsiye edilir.

Bu aşamadan sonra işitme kayıplı hasta, işitme cihazlarıyla ilgili seçim yapmak üzere, sağlık bakanlığı tarafından denetlenen ve ruhsat sahibi işitme merkezlerinden işitme cihaz almak için başvuru yapabilmektedir.

izmir işitme merkezi

İstanbul İşitme Cihazı

Categories: İşitme Cihazı

Written by:admin All posts by the author

WHATSAPP DESTEK
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?